Barış Aydın “istikrar” için iş dünyasından destek istedi

/ Çarşamba, 03 Haziran 2015 / Haberler
barisaydin1

AK Parti Ankara 1. Bölge Adayı Aydın’ın seri toplantılar sürecinde iş dünyası temsilcileri siyasi ve ekonomik istikrarın önemine vurgu yaparak, yeni anayasanın zorunluluğunu dile getirdiler.

-Barış Aydın, dünyada yaklaşık 2 trilyon doların yatırım için güvenli ve istikrarlı adres aradığına işaret ederek, bundan pay alabilmek için istikrarın devamının şart olduğunu söyledi.

AK Parti Ankara 1. Bölge Adayı Barış Aydın, siyasi ve ekonomik istikrarın devamı konusunda iş dünyası kuruluşlarından destek istedi.

Seçim çalışmaları sürecinde son haftaya girilirken Barış Aydın, iş dünyası kuruluşları ile gerçekleştirdiği toplantıları yoğunlaştırdı. Geçen hafta ANGİAD, ATO, ASO ve Genç Girişim ve Yönetişim ile toplantılar yapan Aydın, bu hafta da EMSİYAD, ASİYAD ve TÜGİAD’la toplantılara devam edecek. Aydın’ın ANGİAD ve MÜSİAD’la gerçekleştirdiği toplantılara TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katıldı. Toplantılarda, iş dünyası temsilcileri de siyasi ve ekonomik istikrarın önemine vurgusu yaparak, yeni anayasanın zorunluluğunu dile getirdiler.

Barış Aydın, Türkiye ekonomisinde yakalanan hızlı büyüme ve kalkınma ivmesinin kaynağında yatan siyasi istikrarın devam etmesinin, ülkenin en temel önceliği olduğunu söyledi. Aydın, son 12 yılda izlenen politikalar ve yapılan reformlarla Türkiye’de siyasetin normalleşmesinin, ekonomik istikrar ve gelişmeyi beraberinde getirdiğini vurguladı. Bu sayede Türkiye’nin hızlı bir büyüme ve kalkınma sürecine girdiğine işaret eden Aydın, Türkiye’nin IMF boyunduruğundan kurtulduğunu, milli gelirin, ihracatın hızla arttığını, 2002-2014 döneminde ilave 6,6 milyon kişilik istihdam yaratıldığını vurguladı.

-2 trilyon dolar yatırım için güvenli adres arıyor

Aydın, dünyada yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir sermayenin yatırım için güvenli ve istikrarlı adres aradığına işaret ederek, Türkiye’nin bundan pay alabilmesinin, istikrarı devam ettirmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin istikrarlı ve yatırım için güvenli bir ülke olarak yoluna devam etmesi durumunda, dünyada dolaşan bu sermayeden alacağı payla kalkınmasını ve büyümesini kolayca finanse edebileceği, milli gelirini ve istihdamını artırabileceğine işaret eden Aydın, bu sayede dövizin ve faizin düşeceğini, yatırımcının daha ucuz finansman olanaklarına sahip olacağını vurguladı.

-“İstikrar bozulursa Türkiye kaybeder”

Aydın, AK Parti döneminde sağlanan demokratikleşme ve kalkınma sürecinin kesintiye uğramaması için siyasal istikrarın devamının şart olduğunu belirterek, “Bugünlere kolay gelinmedi. Demokrasimizi daha geliştirmek istiyorsak, ekonomimizi daha büyütmek, dünyanın sözü dinlenen, kalkınmış, müreffeh bir ülkesi olmak istiyorsak, yakalanan bu istikrarı gözümüz gibi korumalıyız. İstikrar bozulursa, Türkiye kaybeder. İstikrar devam ederse, Türkiye demokrasi ve kalkınmada çok daha yüksek noktalara gelecektir” dedi.

2023 Vizyonu ile öngörülen demokratik standartları yükseltme, daha rekabetçi ve yenilikçi bir ortamda ekonomide sürdürülebilir büyümeyi sağlama hedeflerine ulaşmanın da siyasi istikrara bağlı olduğunu belirten Aydın, istikrarın ise güçlü iktidardan geçtiğini dile getirdi. Aydın, “Daha güçlü Türkiye için, demokrasi kalitesinin daha da yükselmesi, ekonomik kalkınma, refah artışı ve ilerlemenin kesintisiz devam etmesi için ülkede istikrar devam etsin diyoruz” dedi.

YUKARI